Domov » Kdo smo » Občina Tolmin

Občina Tolmin

Občina Tolmin leži v severozahodnem delu Slovenije, v spodnjem delu Zgornjega Posočja, ki ga tvorita še občini Kobarid in Bovec. Središče občine predstavlja Tolminska kotlina, ki je stičišče štirih dolin: doline Soče proti Kobaridu, doline Soče proti Kanalu in Novi Gorici, doline Idrijce in Baške grape. Del občine leži v Triglavskem narodnem parku. Raba tal je bila prilagojena zlasti živinoreji, za katero je več naravnih pogojev kot za poljedelstvo. Planinska paša je tako v tolminskem delu občine omogočila izdelovanje izvrstnega planinskega sira, po katerem je to območje znano. Število prebivalcev v občini je v zadnjem stoletju  neprestano upadalo, čeprav se je tudi tu začela industrializacija. Prevladuje elektro in lesna industrija, gradbeništvo in razne obrti. V zadnjih desetletjih pa se vlaga velike napore v razvoj turizma. Občina Tolmin je z Odlokom o razglasitvi kulturnih in zgodovinskih spomenikov ter naravnih znamenitosti na območju občine Tolmin razglasila nekatere dele nepremične kulturne dediščine na svojem območju, ki imajo posebno kulturno, znanstveno-zgodovinsko ali estetsko vrednost, za kulturne in zgodovinske spomenike. Tako se trajno zagotovi ohranitev in posebno družbeno varstvo kulturnih vrednot.

Evropsko omrežje posebnih varstvenih območij, znano kot  Natura 2000, ki so jih določile države članice Evropske unije ima kot glavni cilj ohranitev biotske raznovrstnosti z varovanjem habitatov rastlinskih in živalskih vrst. Območja Nature 2000 v občini Tolmin obsegajo 29,26 % površine.

Občina Tolmin ima bogate izkušnje s sodelovanjem v evropskih projektih, tudi čezmejnih programih Slovenija-Italija. Sodelovala je v več projektih za spodbujanje trajnostnega razvoja in varovanja okolja, tudi s področja energetske varčnosti, javne razsvetljave in energetske sanacije stavb. Sodelovanje v projektu predstavlja nadgradnjo dosedanjih rezultatov. V lasti ima šolski center z zastarelo razsvetljavo, ki je primerna stavba za izvedbo pilotne aktivnosti ureditve energetsko varčne in kakovostne razsvetljave. Občina potrebuje posodobitev podatkov katastra razsvetljave in uvedbo sistema energetskega upravljanja. V sodelovanju s šolami lahko izvaja izobraževalne dejavnosti ter obvladuje komunikacijske kanale za izmenjavo in širitev znanja in izkušenj med ciljnimi skupinami na obeh straneh meje. Z izvedbo projektnih aktivnosti občina izvaja ukrepe, predvidene v načrtu za trajnostno rabo energije (Konvencija županov). S sodelovanjem v projektu pridobi strokovne podlage in kompetence za nadaljnje izvajanje ukrepov učinkovite rabe energije ter prispeva k širitvi znanja in izkušenj na področju ukrepov za krepitev energetske učinkovitosti na čezmejnem območju programa.

Več informacij

Za več informacij smo vam na voljo preko spletnega obrazca ali pa nas pokličite.